Sosyal Medya

YouTube Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Selamlar,

Bu yazım da sizlere detaylıca Youtube Hakkında Bilmeniz Gerekenler ‘den bahsettim. Yararlı olması dileği ile.

Bknz: YouTube Nedir

1.ADIM : YOUTUBE KARİYERİNİ BELİRLE

1-) Youtube’da Ne yapmak isterdin ilk once bunu kendine sor.

 


Evet başlıkta belirttiğim gibi; Youtube’da ne yapmak isterdin. Bana bu soru sorularsa ben cevap olarak hayatta ne çok yaptığım işi seçerdim. Nedir?; Oyun. 

 

Evet dediğim youtube’da ben oyun videoları paylaşırdım ve belirliği bir kitleye ulaştığımda özellikle kendi ihtiyaçlarımı da karşılardım. ve en çok da kanalın büyümesine odaklarındım. Eğer youtube’da ne paylaştığını belirlediysen diğer aşamaya geçelim..

2-) Youtube’u Ne için kullanırdın ?


Eğer aklına bir şeyler gelmediyse sana biraz seçenek sunmak isterim…

A-)Youtube’u video izlenemek için kullanırdım.
B-)Youtube’a video yukleyerek iyi bir kitleye ulaşırdım.
C-)Youtube’da populerliğim artırarak iyi bir kazanç elde ederdim.
D-)Youtube’da kanalların en iyi abonesi olmak için uğraşırdım.

Evet yukardaki şıkları biraz size açıklamak isterim.

A-)Youtube’u video izlenemek için kullanırdım. 

Burda yazan cümlede eğer youtube video izlemek için kullanıyorsanız. Siz bir youtuber hedefine dogru yönelmek istemiyor olabilirsiniz.Kısacası siz youtube’da veya dünyada olan gelişmelerden haberdar olmak istiyorsunuz…

B-)Youtube’a video yukleyerek iyi bir kitleye ulaşırdım

Evet burda yazan cümlede Youtube’da zengin olmak değilde. normal bir kazanç elde etmek için uğraşırsınız. Çünkü siz hayranlarınızı veya abonelerinizi seven , saygı ve onların isteklerini yerine getirmeye çalışan birisinizdir.

C-)Youtube’da populerliğim artırarak iyi bir kazanç elde ederdim. 

Evet burda yazan cümlede ise size youtube zengin olmaya çalışan bir birey ve abonelerinizde kazanç oranlarına gore ayarlamak isteyen birisinizdir.Kısacası size Abone , hayran ve kitlenizi – Kazancınızı her ikisinide dengeli bir şekilde yonetmeye çalışıyorsunuzudr…

D-)Youtube’da kanalların en iyi abonesi olmak için uğraşırdım.

Evet burda yazan cümlede ise siz bir Sıkı Youtuber takipçisinizdir. Ve bu sizi Fans yoluna kadarda goturmektedir.Açıkcası bir youtube kanalına bağımlı olmak o kadar iyi bir şey değildir. (bana göre)..

3-)Youtube’daki Hedefin ?: Evet youtube’daki hedefin nedir

Benim youtubedaki hayalim gerekirse veya olmazsa en azından 100.000 Aboneli bir kitle olmak ve abonelerimi memnun etmek ve onlara saygı ve sevgi çevresinde onlar’a içerik üretmektir… Youtube’da bir hedefine inanıyorsa ve çaba gosteriyorsan bu işde başarılı olursan , fakat dal dan dala atlayıp boşverirsen başarılı olamazsın.. Böyle bir soz vardır. inanmak başarının yarısıdır.

4-)Youtube Kanalı Açma Zamanı: Evet yukardaki 3 adımıda tamamladıysan artık sen bir kanal açma zamanın gelmiştir. Peki kanal açarken neler’e dikkat etmelisin.

İLK ONCE YAPMAN GEREKENLER:


# Kanalına bir isim bulmak: Youtube’da kanal ismi bulmak aslında cok zor bi işdir, neden cünkü sizin gibi düşünenlerde olup sizden once bu hedefleri , planları ; planlayıp bu işe başlamışlardır… Kanal ismini bulurken herzaman türkce karakter bulmanıza gerek yoktur. isterseniz İngilizce isminiz olsun isterseniz Türkce isminiz olsun…

# Kanalının Kategorisini Belirle!: Youtube’da en çok insanlar neyi izlemeyi severler ilk önce bunu düşünmelisin.. Bu düşünüp sağlam bir veya temelli bir araştırma sonucu, kategorini bulmuş olcaksın ve unutmadan seçeceğin kategori mutluka seni bu işi yaparken mutluluk veriyorsa seçmelisin. yoksa başarısız olursun…

# Kanalına bir açıklama belirle:

Evet youtube da bide kanalınızın hakkında bolumu vardır. insanlar’ın %55 ’de buraya yolenirler. Neden yolenirler cunku insanlar kanalınızı tanımak isterler. Fakat kanalınızın hakkında bolumune 2 satırlık yazılar girmeyeniz. Cünkü insanları bunları okuyucunda bazen kanalınızı tamamen cozememezlik olabiliyor. ORNEK olarak: Eğer siz bir oyun kanalıysanız Açıklama kısmınızda Video düzenleme programların isimlerini, işletim sisteminizi , bilgisayarınızın donanımları vs, bunları yazmanız sizin için iyi olacaktır..

5-) Evet kanalını oluşturdun şimdi ise videolarına geldi. :

Evet videolarda nasıl etiket açılama kullanmalıyız. bundan bahsetmek istiyorum eğer siz bir program tanıtma kanalıysanız veyada siz bir ürün tanıtma kanalıysanız ürününüz Atalım Samsung Galaxy Tab 3 ; İlk öncelik iyi bir ve betimleyeci bir başlık belirlemelisiniz. Tabi bunu belirlerken lütfen insanları aldatmayınız. mesela Samsung Galaxy Tab 3’ü tanıttınız. ve başlığınız Samsung Galaxy Tab 3 # İnceleme –> şeklinde bir başlık seçebilirsiniz.Peki başlığı seçtik burda daha iş bitmedi; AÇIKLAMA: Açıklamada onemli bir etkendir. cünkü youtube arama robotları veya motorları Hem başlık , açıklama ve de etkikete bakarlar ; bunlara dikkat etmelisiniz. Açıklamımızı yazarken lütfen 2 cümle yazıp bırakmayınız ÖRNEK Açıklama:

Bu videomuzda sizlerle Samsung Galaxy Tab 3 inceledik ve tanıttık.

samsung galaxy tab 3 nedir
samsung galaxy tab 3 nasıl kullanılır
samsung galaxy tab 3 nasıl açılır.
samsung galaxy tab 3 nasıl kapatılır
samsung galaxy tab 3 urunde ne gibi uygulamalar vardır.
samsung galaxy tab 3
samsung galaxy tab 3 nasıl bir cihazdır
sg3
s3


Ve boylece gider bu şekilde açıklamalar girmeniz onerilir..

Etiket: Etiket cok ama cok onemli bir unsurdur, zaten açıklamada yazdığımız gibi kullanmalısınız.

samsung galaxy tab 3 nedir
samsung galaxy tab 3 nasıl kullanılır
samsung galaxy tab 3 nasıl açılır.
samsung galaxy tab 3 nasıl kapatılır
samsung galaxy tab 3 urunde ne gibi uygulamalar vardır.
samsung galaxy tab 3
samsung galaxy tab 3 nasıl bir cihazdır
sg3
s3


bunları virgülle ayırıp kullanabilirsiniz..

6-) Youtube’daki Kitleni Artırma Zamanı Geldi!: Youtube’da kitleni artırman için insanların en çok nelere merak oldugunu düşünmelisin. Mesela sana sıralayım.. Sen örnek olarak bir oyun çekilişi yaptın bunu sana verceğim sitelerde yayınlayabilirsin..

# Sosyal Medya:

Facebook : Evet bildiğiniz gibi facebook’u bir çok youtuber kullanmaktadır, ozeliklede facebook kullanmınız onerilir fakat facebook’da da SEO unutmamak lazım. Normalde bildiğim bir bilgi mesela siz bir oyun kanalısınız ve Facebook’da sayfa isminiz Oyunisland bu mesela şimdi facebook’da oyun diye arama yapıldığında siz çıkmazsınız cünkü isminiz Oyunisland eğer isminiz Oyun island olsaydı sıralamada gozukurdunuz..

Twitter : Evet bu twitter’i insanlar kişisel haberlerini,durumlarını,hayatta geçmişini paylaşırlar. Eğer aboneleriniz (kitleniz) sizi daha detaylı tanımasını istiyorsanız sizde bir twitter sayfası açmanız lazım…

İnstagram : Evet sonunda buna geldik instagram’da da abone bulabilirsiniz. Nasıl mı ? : Başlıyoruz şimdi yine adınız Oyunisland yine aynı mantık adamlar sizi oyun diye aratsalar gene çıkmazsınız. fakat Oyun island bole aratırlarsa çıkarsınız. Yani insanlar sadece facebook’da araştırıyım demiyorlar…İnstagram’da da araştırıyorlar bazı youtuberlar bunları atlıyorlar..

Ozgun ve Spam Arasındaki En Önemli Fark : Arkadaşlar , Ozgun ve spam arasındaki en büyük fark Ozgun kolaydır, Spam zordur. belki sizin için Ozgun zor, Spam kolaydır. ama benim gozumde Ozgun kolaydır, Spam zordur. peki neden ? : Nedeni arkadaşlar düşünün bir videoyu siz çektiniz 45 dakikalık ve Para Kazanmanız açık hiç bir ’de telif hakkı veren müzikler yok , Eşleşen 3.Taraf içeriği yok , ne kadar güzel dimi bu videonuz size hiçbir sıkıntı cıkarmadan oynatılabilir. Ve paranızıda kazanabilirsiniz. Eğer Spam olsaydanız ? : Siz bir video attınız bu videonuz’da Telifli müzik , eşleşen 3.taraf içeriği , video başka birisi tarafından once atılmışsa , Davacı para kazanır bu şekilde sorunlar çıkar. Spam olursanız…

2.ADIM : VİDEOLARINA BAŞLA!

Youtube’a video nasıl yüklenir ? : Arkadaşlar, bunu hemen hemen hepiniz biliyorsunuzdur. ama ben genede bir ozet geçmek istiyorum…Youtube Video yükle arkadaşlar bu adresten videonuzu ya sürükle bırak yontemi ile veya dosya seçerekte yükleyebilirsiniz.

Youtube’da video yüklenirken neler’e dikkat edilmelidir ? : Arkadaşlar, yukarda kariyeriniz oluşturun dediğim yerde başlık,açıklama ve etkiket herzaman en onemliydi. Başlıkta videonuzu nasıl tanımlarsınız ilk once bunu düşünüp uygun bir başlık bulun. sonra başlıgınıza uygun veya ozetlenmiş bir açıklama yazınız.. ve son olarak da videonuza etiketleri ekleyin…

Videoyu yükledikten sonra ne yapmalıyız ? : arkadaşlar bu sorunun cevabını normalde size sorulması lazım. ben şuan kendime soruyorum. bi video attım izlenme,yorum ve oneriler , vs. yorum aldım. Arkadaşlar yorumu atanlar eğer size uygun gelecek bir yorum yazmışlar ise bunu cevaplamaya ozen gosteriniz.. Ve ozeliklede videolarınızın analiniz kısmında yer alan daha dogrusu videonuzun analizinde eğer düz bir çizgi goruyorsanız videoyu izleyenler videonuzu sonuna kadar izliyordur. bunlara dikkat etmelisiniz. eğer düz bir çizgi değilse. insanlar videonuzda bir kısmını izleyip kapatıyordur….

Ne tarz videolar yüklemeliyiz ? : Arkadaşlar bu sorun hakkında bole bir cevap vereyim. Yükleceğiniz video ; insanların arasında en çok geçen konulara yonelmelisinizdir… Yani düşünün siz youtube’da ne izlemek isterdiniz ? , bu soruya cevap vererek oyle videolarınız yayınlayın…

3.ADIM : VİDEOLARINDAN PARA KAZANMAYA BAŞLA :

Youtube’dan para kazanma hakkında bilgi : Arkadaşlar bazı kullanıclar youtube’da ozgun kanal açtıklarında direk para kazanmayı aktif ederler, fakat bu iyi bir şeymi ? aslında değil. youtube’da siz gelişmeden daha dogrusu yürümeyi oğrenmeden uçmaya çalışmayın… Youtube’da ilk once küçük bir kitleye ulaşın ve para kazanmaya başlayın. hem küçük bir kitleniz oldugunda hem tecrübeniz artar. hemde video çeker eğlenirsiniz , hem kazancınız olur..

Para Kazanmayı AKTİF Etme : Evet arkadaşlar para kazanma türkiye’de normalde yok biliniyor fakat türkiyede aslında var youtube belirlediği kitleye ulaştığınız zaman iş ortaklığını youtube normalde size mail yoluyla iletir. ama bazılarım hatta hemen hemen hepimiz ülke yoluyla para kazanmayı aktif ederiz… Arkadaşlar para kazanmayı ülke yoluyla aktif edebilirsiniz. peki bu nasıl ? ülkenizi youtube’da iş ortaklığına açık olan ülke seçerek yapabilirsiniz. yaptıktan sonra Kanal > Durum Ozeliklerde > Para Kazanma > Etkinleştir Butonunu gorceksiniz… Etkinleştir dediğin size birkaç politikalar suncaktır…

Youtube Paramı nasıl alırım

Adsense : Evet arkadaşlar youtube’da para kazanmayı aktif ettikten sonra , yapmanız gereken daha dogrusu paranızı alabilmek için ilk yapabilceğiniz ilk yontem Adsense hesabı oluşturmaktır. peki adsense hesabımı nasıl oluşturcam ? arkadaşlar Kanal > Para Kazanma bolumunde Odememi nasıl alıcağım ? seçeniğine basarak başvurabilirsiniz.. UNUTMAYIN : 18 yaş altındaysanız lütfen başvurmayın . ebeveyn’ninizin mail adresinle başvurunuz. Yasal olanlar yolları kullanınız…

Paypal odeme alma soruları:

Paypal : Hemen hemen bir çok site’de kullanımını görmüşsünüzdür, paypal da hem pazar açılıp ürünler satılabiliyor veya’da bağış içinde kullanılabilir veya arkadaşınıza , ailenize para gonderip. veya kendiniz için para talebinde bulunabilirsiniz.

Paypal’a nasıl para atılır ?;

İlk oncelikle yanlış bilgi paypal’a mobil odeme ile para atılmaz.. Paypal’a daha dogrusu para transfer yontemiyle atılır yani kısacası kredi kartınız paypala bağlı olsa bile Paypal para durumunuz 0’sa kredini kartınızı bağlasanız bile gene 0 olur Neden? : cünkü paypalda bişi alırken ya kredi kartını kullanır veya paypal bakiyesini kullanılır. Yani paypal’a para sadece transfer yonetimiyle bakiye gelir..

Paypal hesabıma kredi kartı bağlamak zorundamıyım ?

Hem evet hem hayır, Eğer internet bir çok şey satın alan biriyseniz kredi kartınız olmalıdır. ama değil ben para alayım yeter diyosanız gerek yok aslında. Kredi kartının amacı size bakiye vermesi gibi bir olaydır..

Paypal’dan paramı nasıl çekerim ?:

Paypal’dan para çekme’nin bir yolu vardır.O da banka hesabıyla tabi o kadar para çekmek kolay değil para çekme talebinde bulundugunuzda paypal en az 2 veya 3 gün en fazla 1 hafta içinde paranızı gönderirler. belirtiğiniz parayı fakat tabi 1 tl niz varken para talebinde bulunamazsın zaten kimsede bulunmaz

15 yaşındayım Paypal hesabı açabilirimiyim ?:

Açabilirsiniz fakat , Paypal’ı kandırarak dediğim gibi paypal’da aslında 18 yaşında olmanız gereklidir. 18 yaşında oldugunuzda açmanızı oneririm…

15 yaşındayım Kredi kartı çıkartabiliriyim?

Evet çıkartabilirsiniz , fakat banka kartı olamaz. internet para kartı olabilir. mesela ornek olarak İninal (https://www.ininal.com/) : dediğimiz ininal internet kartı ING bank’ın bir projesi gibidir. ve bu kart Master Cardtır..

Partner: Arkadaşlar youtube’da bide kanalınızı partner’e sokup oyle para’da kazanabilirsiniz. Partnerlerde genelikle para kesinti oranı %20,%30,%40 hatta bazen %50 bile olabiliyor… Partner’e girerken herşeyini araştırıp giriniz sonra pişman olabilirsiniz. Sözleşme bitene kadar bile çıkamayabilirsiniz…

4.ADIM: YOUTUBE’DA ÜNLÜ OLDUN YAPMAN GEREKENLER

Youtube Doğrulama Rozeti: Evet arkadaşlar youtube’da artık 100k aboneyi geçtiyseniz artık youtube’da Doğrulanmış Ad Olabilirsiniz. Bu rozetin faydaları youtube tarafından belirlenen ozel ve orjinal kanal olarak geçebiliyor fakat partnerlerde iş değişiyor 100k aboneyle değilde. 30k abone ile dogrulanabiliyorsunuzdur…! YENİ GÜNCELLEME !

5.ADIM : YOUTUBE PARA KAZANMA (DETAYLI) :

Youtube Para Kazanma Hakkında Bilgi:

İlk oncelikle youtube’da para kazanmak anlamı ; Youtube’a yüklediğiniz videolar tarafından para kazanabilirsiniz.. Fakat para kazanmalarda hemen hemen en az 10 dakika üzeri olan videolarınız +1 den fazla reklam koyabilirsiniz… Youtube’da reklamlar hem videolarınızda hem de yan tarafda sıralanan videolar arasında gözükür.. (Resim 1’de daha detaylı gorebilirsin.)

Resim 1 ;
Youtube Para Kazanma Açmak:

Öncelikle Youtube Dashboard
buradan Youtube Dashboardına girip Kanal > Durum ve Özellikler Bölümüne gelip. (Resim: 2)— > ADIM : 2 : < —

Hesabını Etkinleştir butonuna basıyorsunuz.. (Resim: 3)— > ADIM : 3 : < —

Youtube Partner Program Terms Kuralları okuyup. şartları kabul edip devam ediyoruz…(Resim: 4)
— > ADIM : 4 : <–

Youtube’da videolarınızdan nasıl para kazanırsınız hakkında bir bilgilendirme geliyor ; ben genede biraz açıklayım Para kazanacağınız videolar Yeşil Dolar işareti bulunmalıdır.. Yeşil dolar işareti oldugu takdirde para kazanabilirsiniz. videonuzdan… (Resim: 5)— > ADIM : 5 : BİTİŞ < —

Bütün herşeyi dediğim şekilde yaptıysanız bu şekilde bi ekran çıkacaktır… (Resim: 6)

Resim: 6 ;Şimdilik bu kadar, gelecek konularda görüşmek üzere.

Örnek (Benim Kanalım) : https://www.youtube.com/channel/UClzbqRHRwgvWbw2rlyM-aLA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu